Gwarki Sumina 2012

1 grudnia 2012 roku już po raz piąty w sumińskiej remizie OSP zabrzmiał Hymn Górniczy obwieszczający rozpoczęcie Gwarków Śląskich organizowanych jak zwykle przez Stowarzyszenie SUMINA na rzecz Odnowy i Rozwoju Górnego Śląska. Przy akompaniamencie górniczej orkiestry dętej wprowadzono na salę prezesa, którym w tym roku został wybrany gwarek Tadeusz Korecki.

Wokół prezesa w Prezydium zasiedli też gwarkowie: Bogdan Kłosek i Wiesław Biernat. Strażą przyboczną Prezesa byli halabardziści Piotr i Waldek. Dwóch młodych gwarków prowadzących imprezę świetnie wywiązało się ze swojej roli prowadząc liczne zabawy, konkursy oraz zachęcając do wspólnego śpiewu.
Tradycyjnie przez cały wieczór rywalizowały ze sobą dwie ławy oznaczone czerwonym i zielonym kolorem. Piwo lało się litrami i to nie tylko do kufli. Otóż już tradycyjnie poprzez polanie głowy piwem  odbył się chrzest tych gwarków, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w tego rodzaju karczmie. Każda ława biesiadników reprezentowana była przez kontrapunktów (ława zielonych przez gwarka Michała, a ława czerwonych przez gwarka Daniela), którzy dostępowali zaszczytów ale i ponosili kary za swoich, mniej zdyscyplinowanych w zabawie gwarków. Impreza kręciła się tak szybko i tak sprawnie, że praktycznie w mgnieniu oka minęła północ i trzeba było się żegnać.
Tegoroczne gwarki nie odbyłaby się gdyby nie pomoc zawsze życzliwego Damiana Mrowca – Starosty Rybnickiego oraz zaangażowania wielu członków Stowarzyszenia SUMINA, które jest głównym organizatorem i sponsorem gwarków.

 

Opublikuj Post w social media:

Zobacz najnowsze aktualności

Partnerzy